Malí velikáni Slovenska /časť prvá/

Autor: Anna Zboraiová | 14.4.2011 o 23:14 | (upravené 15.4.2011 o 8:38) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  552x

Dr. Jozef Tiso Prvý v poradí malých velikánov sa narodil ako druhorodený syn mäsiara Gašpara Tisa a že ich podľa počtu mal desať. Stalo sa to vo Veľkej Bytči 13. októbra roku pána 1887. Zhodou Božej náhody sa stalo že uzrel svetlo sveta do veľmi nábožnej rodiny. Jej členovia po večeroch miesto rodinných kucapác čítali životopisy svätých.

Malý Jozef sa ako usilovné a ambiciózne dieťa upriamil na štúdium. Čo sa mu aj podarilo. Skončil ľudovú školu vo Veľkej Bytči a potom študoval na gymnáziu v Žiline. Po čase ukotvil v nitrianskom seminári a samozrejme aj tam bol nadaný žiak a "fest" usilovný. Čím zaujal vraj biskupa a ten ho odšikoval do Viedne. Tam sa mladý pán Tiso učil, biflil všetko čo sa mu pod ruky dostalo. Neviem čo všetko prečítal , nebola som pri tom ale od detstva bol vedený ku kresťanstvu a ťažko uveriť že by sa klochtil nad humanistickými a liberárnymi knihami, tie vraj dláždia cestu do pekla.

Dr. Tiso bol bol kresťan so silným národným cítením...vraj

Strašne chcel zachrániť národ a štát. Takou vervou a odhodlaním sa do zachraňovania pustil až zabudol že štát tvoria občania. A občania sú rôzni. Niektorí veria v Boha, niektorí veria tiež v Boha ale iným spôsobom a niektorí neveria v toho Boha žiadnym spôsobom. Veď vravím, občania štátu sú rôzni, niekto zbožňuje pečený bôčik a niekto dusenú brokolicu...

A tak zachraňoval Slovensko a obetoval Slovákov. A že vraj v mene dobra a nemal inú možnosť. No neviem, dobro je poriadne subjektívny pocit. Čo je podľa mňa hoci len mierne dobré môže spôsobiť poprípade umretie tisícok ľudí. A tu vyvstáva otázka. Koľko ľudí je potrebných umrieť aby som ja mohla žiť so svojím svetonázorom? V mysli si predstavujem vystrčený prostredník na oboch rukách. Trt makový pán Tiso. Ja viem že väčšina štátov a svetonázorov sa vybudovalo na mrtvolách ale odmietam pripustiť že je to správne a že svedomie štátu ostane čisté. Lebo národ čo obetuje svojich občanov aby sa stal samostatným štátom bez mrknutia oka si nezaslúži nazývať sa národom.

Dr. Tiso zachránil podľa doterajších údajov od 24 000 do 40 000 tisíc židov prezidentskými výnimkami. Ale kto ich dostával? Určite nie dedinský kelneri a obchodníci. Čo vyžadovalo aby sa tá výnimka dostala? Prestup na kresťanstvo alebo peniaze. Peniaze ktoré vládli svetom vtedy aj teraz.

Tragédia Jozefa Tisa spočívala v prílišnej viere v jednu pravdu. Pravdu postavenú ako piedestál štátnosti. Obetoval množstvo ľudí a sám bol obeťou. Obeťou vlastného svedomia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?